Александра Херасименија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александра Херасименија
220px}}
Лични информации
Целосно име Александра Викторовна Херасименија
Националност  Белорусија
Роден на 31 декември 1985 (1985-12-31) (32 г.)
Роден во Минск, Белорусија
Висина 1.76 м
Тежина 55 кг
Спорт
Дисциплини Краул, Грбно

Александра Херасименија (белоруски: Аляксандра Герасіменя) (родена на 31 декември 1985 во Минск, Белорусија) е пливачка од Белорусија. Таа е специјализирана за спринтерските дисциплини во краул и за грбните дисциплини.

Таа е светска шампионка од Светското првенство 2011 во дисциплината 100м краул, како и вицешампионка од Летните олимписки игри 2012 во дисциплините 50м и 100м краул.