Прејди на содржината

Александра Херасименија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александра Херасименија
220px}}
Лични информации
Целосно имеАлександра Викторовна Херасименија
Националност Белорусија
Роден на31 декември 1985(1985-12-31)(38 г.)
Роден воМинск, Белорусија
Висина1.76 м
Тежина55 кг
Спорт
ДисциплиниКраул, Грбно

Александра Херасименија (белоруски: Аляксандра Герасіменя) (родена на 31 декември 1985 во Минск, Белорусија) е пливачка од Белорусија. Таа е специјализирана за спринтерските дисциплини во краул и за грбните дисциплини.

Таа е светска шампионка од Светското првенство 2011 во дисциплината 100м краул, како и вицешампионка од Летните олимписки игри 2012 во дисциплините 50м и 100м краул.