Комод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Комод
Lucius Ceionius Commodus Verus Armeniacus
Commodus Musei Capitolini MC1120.jpg
Роден 31 август 161
Ланувиум, Италија
Починал 31 декември 192
Рим, Италија

Комод бил шестиот римски цар од династијата на Антонините. Роден е на 31 август 161. Попознат е и како Марко Аурелиј Комод Антонин Август. Со Римското Царство управувал од 180 година до 192 година. Негов наследник е Пертинакс.