Максимијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максимијан
Роден 250
денешна Србија
Починал 310

Максимијан (латински:Marcus Aurelius Valerius Maximianus) бил римски цар. Познат и како Марко Аурелиј Валериј Максимијан Херкулиј[1]. Со Римското Царство управувал од 286 до 310 година, заедно со Диоклецијан.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. DiMaio "Maximianus Herculius"
  2. Barnes, New Empire, 4.