Север II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Follis-Flavius Valerius Severus-trier RIC 650a.jpg
Роден денешна Хрватска
Починал денешна Италија


Север II (латински:Flavius Valerius Severus или Severus II) бил римски цар. Познат и како Флавиj Валериj Север . Со Римската империја управувал од 305 до 307 година, заедно со Галериј.