Константин Велики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Константин I Велики
56-ти император на Римската Империја
[[File:Rome-Capitole-StatueConstantin.jpg|frameless|alt=]]
Глава од статуа на Константин во Капитолските музеи[1]
Владеење 25 јули 306 AD – 29 октомври 312 AD[notes 1]
29 October 312 – 19 септември 324 [notes 2]
19 September 324 – 22 мај 337[notes 3]
(&1000000000000003000000030 години и &10000000000000301000000301 дена)
Полно име Флавиј Валериј Аврелиј Константин
Претходник Констанциј I Хлор
Наследник Константин II
Констанциј II
Констанс I
Придружник Минервина, починета пред 307
Фауста
Деца Константина
Елена
Крисп
Константин II
Констанциј II
Констанс I
Династија Константинова династија
Татко Констанциј I Хлор
Мајка Елена

Константин I Велики (латински:Constantinus I, Magnus или Flavius Valerius Constantinus), (Ниш, 28 февруари 274 - 337), римски владетел од 306 до 337 година, кој заедно со Лицијан, владетел на Римското царство. Тој претставува последниот Римски император кој управувал со целата Империја.

Во 313 година го издава Миланскиот едикт со кој се забранува прогонството на христијаните и се прокламира верска толеранција. Тој е првиот римски цар кој во христијанската црква почна да бара потпора за својата власт и за тогашниот робовладетелски поредок на империјата. Во 330 година ја преместува престолнината на царството на исток во Константинопол (денешен Истанбул).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jás Elsner, Imperial Rome and Christian Triumph, 64, fig.32

Извори[уреди | уреди извор]


Видете исто[уреди | уреди извор]Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „notes“, но нема соодветна ознака <references group="notes"/>, или пак недостасува завршно </ref>.