Форум на Константин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Форум на Константин
Keystone Constantine Forum Istanbul.JPG
Општи податоци
Град Истанбул
Земја Турција

Форумот на Константин бил изграден надвор од старите ѕидини на градот Константинопол, денешен Истанбул, Турција. Форумот имал кружна форма и имал две монументални порти од источната и западната страна. Столбот на Константин, кој постои и денес, бил ставен во центарот на ова место.

Во почетокот, на овој столб имало поставено статуа на Константин Велики, но таа паднала во 1106 година во времето на Мануел I Комнин (1143-1180) и била заменета со крст. Според некои извори, форумот бил украсен со антички статуи. Форумот останал во добра состојба до 1204 година, кога градот го зазеле крстоносците и го ограбиле.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]