Готски столб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Готски столб
Gotlar Sütunu
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Готскиот столба (турски: Gotlar Sütunu) се наоѓа во паркот Ѓулхан, Истанбул, Турција. Тој е висок 18,5 метри и датира од римскиот период.[1] Најверојатно, столбот бил изградена во времето на Клавдиј II Готски (268-270) или во времето на Константин Велики, кој исто така постигнал големи победи против Готите. Се смета дека некогаш овде се наоѓала статуа на божицата Тиче или пак на Бизас, основачот на Византија од каде потекнува името на подоцнешната империја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mango (2000), p. 177

Извори[уреди | уреди извор]

  • Mango, Cyril (2000). „The Triumphal Way of Constantinople and the Golden Gate“ (PDF). Dumbarton Oaks Papers. 54: 173–188. doi:10.2307/1291838. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-13. Посетено на 2009-07-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]