Константинов обелиск

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Обелиск на Константин)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обелиск на Константин
Hippodrome Constantinople 2007 009.jpg
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Ѕидниот обелиск исто така познат како обелиск на Константин се наоѓа во близина на Змискиот столб на јужниот дел од некогашниот Цариградски хиподром во Истанбул, Турција.

Обелискот е висок 32 метри. Датата на изградбата на обелискот не е позната, но бидејќи била реновирана во времето на Константин VII, е наречен според императорот. Во тоа време наводно бил украсен со позлатени бронзени плочи на кои биле прикажани победите на Василиј I. Во текот на Четвртата крстоносна војна овие богатства биле украдени.

Во времето на Османлиите, младите јаничари го користеле обелискот искачувајќи се на неговиот врв и покажувајќи ја својата моќ. Во ова време обелискот претрпел оштетувања.

Овој обелиск бил прикажан на задната страна од турската лира од 500 банкноти од 1953 до 1976 година.