Теодосиева цистерна

Координати: 41°00′26″N 28°58′21″E / 41.00725° СГШ; 28.9726° ИГД / 41.00725; 28.9726
Од Википедија — слободната енциклопедија
Теодосиската цистерна
Şerefiye Sarnıçı
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Теодосиската цистерна (турски:Şerefiye Sarnıçı) е цистерна која се наоѓа во Истанбул, Турција. Објектот бил изграден во времето на Византија, од 428 до 443 година. Денеска е музеј.

41°00′26″N 28°58′21″E / 41.00725° СГШ; 28.9726° ИГД / 41.00725; 28.9726