Форум на Теодосиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Форум на Теодосиј
Forum Theodosius Istanbul March 2008 (1).JPG
Општи податоци
Град Истанбул
Земја Турција

Форумот на Теодосиј (грчки: φόρος Θεοδοσίου, денес Бајазитски плоштад) е форум кој се наоѓал во Константинопол, денешен Истанбул, Турција. Првично, форумот бил изграден од страна на Константин I и неговото име било Форум на бикови. Во 393 година бил преименуван според императорот Теодосиј I, кој го обновил по моделот на форумот на Трајан во Рим, опкружен со згради како што биле цркви и бањи.

Во средината на форумот се наоѓал римски триумфален столб кој бил изграден во чест на Теодосиј I. Столбот останал на тоа место до 15 век, кога бил искористен за изградба на една бања.

Според археолошките ископувања, во некогашниот форум биле откриени три рани базилики, кои денеска се нарекуваат А, В и Ц. Базиликата А била изградена во времето на Јустинијан I.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]