506

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
506 г.  во други календари
Грегоријански календар 506
DVI
Ab urbe condita 1259
Асирски календар 5256
Бахајски календар -1338–-1337
Бенгалски календар -87
Берберски календар 1456
Будистички календар 1050
Бурмански календар -132
Византиски календар 6014–6015
Еврејски календар 4266–4267
Ерменски календар
Етиопски календар 498-499
Ирански календар 116 п.с. – 115 п.с.
Исламски календар 120 пред хиџра – 119 пред хиџра
Јулијански календар 506    DVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3142/3202)
— до —
丙戌年月日
(3143/3203)
Коптски календар 222–223
Корејски календар 2839
Календар Мингуо 1406 пред РК
民前1406年
Селевкидски календар 817–818
Тајландски сончев календар 1049
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 562–563
 - Шака самват 428–429
 - Кали југа 3607–3608
Холоценски календар 10506
Џуче-календар нема (пред 1912)

506 (DVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 506. година од новата ера, 506. од првиот милениум, 6. од 6 век и седма од 500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6014 и 6015 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5256 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4266 и 4267 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1259.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 506. година се протега во 3142 и 3143, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3202 и 3203 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1049. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 120 и 119 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]