Посејдон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Статуа на Посејдон.

Посејдон (старoгрчки: Ποσειδῶν) бил бог на морето во старогрчката митологија.

Негов пандан во римската митологија е богот Нептун.


Посејдон на секоја статуа бил изразен како држи трозаб.