Абдул Хамид I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Osmanli-nisani.svg    Абдул Хамид I
Отомански султан
Калиф
Tughra of Abdülhamid I.JPG
Владеење1774–89
ПериодСтагнација на Отоманската Империја
Полно имеAbdulhamid I.jpg
Роден12 март 1725
Починалаприл 7, 1789(1789-04-07) (воз. 64 г.)
ПретходникМустафа III
НаследникСелим III
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Абдул Хамид І (османлиски јазик: عبد الحميد اول `Abdü’l-Ḥamīd-i evvel, 20 март 1725 во Истанбул - 7 април 1789 во Истанбул), бил дваесет и седмиот султан на Отоманската Империја во периодот од 1774 до 1789 година, наследувајќи го својот брат Мустафа ІІІ. Тој бил син на Ахмед III (1703-1730) и Рабија султан. Водел неуспешни војни со Русија. Негов наследник бил Селим III.

Владеење[уреди | уреди извор]

Абдул Хамид бил затворен повеќе од четириесет и две години од својот живот со неговите братучеди Махмуд I и Осман III и неговиот постар брат Мустафа III, како што било обичај. Тој добил рано образование од својата мајка Рабија султан, од кого учел историја и калиграфија.

Тој исто така бил многу религиозен и пацифист по природа. Кога застанал на султанскиот престол наследил големи финансиски дупки во отоманскиот буџет. И покрај тоа што сакал примирје со Русија, тој бил поразен по само неколку месеци кога станал султан во битката кај Козлуја кое подоцна довело до потпишување на понижувачкиот Кучуккајнарџиски договор на 21 јули 1774 година.

И покрај неговите воени неуспеси, тој по природа бил милостив. Тој многу се восхитувал на муслиманите од Цариград и поради ова бил наречен Вели односно Свети. Спровел реформи во администрацијата, воениот систем и образованието. Тој исто се обидел да воведе реформи кај јаничарите основајќи нов артилериски корус.

Малите успеси во Мореја не можеле да ја компензираат загубата на Крим од Русија. Во 1787 година избила уште една војна со Русија каде наредната година кон сојузот на Русија се приклучила и Австрија. Швеѓаните и Прусите се приклучиле на страната на Османлиите, но Очаков во 1788 година бил загубен а Русите ги масакрирале жителите на градот. Во 1789 година, султанот типу на Кралство Мајсур испратил амбасадор во Цариград, а Абдул Хамид побарал помош во Британската источноиндиска компанија.

Абдул Хамид I починал во 1789 година. Имал повеќе жени од кои две станале Валиде султан и тоа Ајше Сенијепервер султан и Накшидил султан.