Шехзаде Сулејман (син на Ахмед I)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шехзаде Сулејман
Гробницата на Шехзаде Сулејман се наоѓа во мавзолејот Ахмед I, Сина џамија во Истанбул.
Роден(а)1613
Топкапи-сарај, Цариград, Отоманско Царство
Починал(а)27 јули 1635
Топкапи-сарај, Цариград, Отоманско Царство
Почивалиште
Гробницата на Шехзаде Сулејман се наоѓа во мавзолејот Ахмед I, Сина џамија во Истанбул
Полно име
турски: Шехзаде Сулејман бин Ахмед
османски турски: شہزادہ سليمان
ДинастијаОтоманска династија
ТаткоАхмед I
МајкаКосем султан
ВероисповедИслам

Шехзаде Сулејман (османлиски турски:سليمان شهزاده; роден во 1613 во Цариград – починал на 27 јули 1635 година во Цариград) — отомански принц, син на султанот Ахмед I и неговата сопруга Косем султан. Тој неговата сопруга Косем Султан. Тој бил брат на Мурад IV и Ибрахим, а полубрат на Осман II.

Живот[уреди | уреди извор]

Шехзаде Сулејман е роден во 1613 година во палатата Топкапи како дете на Ахмед I и Косем Султан како нивен втор најстар син. По раната смрт на неговиот татко во 1617 година, тој и неговите браќа и сестри биле протерани во Старата палата (Ески-сарај).

По доаѓањето на Мурад во 1623 година на престолот, Сулејман бил затворен во Кафез.[1][2]

Смрт[уреди | уреди извор]

Во 1635 година, Сулејман и неговиот полубрат Бајазит биле погубени за време на прославите за победата во Османлиско-персиската војна. [3] Наредбите биле извршени од Мурад IV, причината за погубувањето на Сулејман е непозната. Најверојатно бил фаворизиран за престолот од противниците и ривалите на Мурад кои сакале да го соборат, или едноставно суровоста што го проголтала Мурад.

По неговата смрт, тој бил погребан во мавзолејот на неговиот татко Ахмед I во Сината џамија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Klaus Kreiser: Der osmanische Staat 1300–1922. München 2001, S. 1.
  2. John Freely: Inside the Seraglio: Private Lives of Sultans in Istanbul (Tauris Parke Paperbacks) Paperback – December 30, 2016.
  3. Peirce 1993.