Мехмед VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sultan Mehmed VI of the Ottoman Empire.jpg
Роден 14 јануари 1861
Цариград, Отоманската империја
Починал 16 мај 1926
Сан Ремо,Италија

Мехмед VІ бил триесетишестиот и последен султан на Отоманската Империја во периодот од 1918.[1] до 1922 година. Тој бил брат на Мехмед V кого го наследил на престолот како најстар машки член на династијата.

Неговата власт паднала по 1922 година по превратот од страна на Кемал Ататурк. По укинувањето на османлискиот султанат на 1 ноември 1922 година тој бил протеран од Цариград и заминал со британски брод за Малаја на 17 ноември. Тој најпрвин престојувал во Малта, а подоцна во Италија. На 19 ноември 1922 година неговиот прв братучед и Абдулмеџид II бил избран за калиф, на која функција се задржал до 1924 година кога бил укинат и калифатот.

Починал во Сан Ремо во 1926 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Freely, John, Inside the Seraglio, published 1999, Chapter 16: The Year of Three Sultans