Прејди на содржината

Ахмед II

Од Википедија — слободната енциклопедија
   Ахмед II
Отомански султан
Калиф
Владеење22 јуни 1691 – 6 февруари 1695
ПериодЗастој на Отоманското Царство
Полно имеАхмед II
ПретходникСулејман II
НаследникМустафа II
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Ахмед II ( 1643 во Цариград - 6 февруари 1695 во Одрин) бил 21. султан, син на султан Ибрахим I. Тој го наследил на својот брат Сулејман II на престолот во 1691 година.

Најголем успех на Ахмед II и Високата порта е населувањето во Анадолија на номадски племиња и модернизирањето на административниот систем. Против Австрија и Венеција претрпува големи и тешки порази, со кое империјата изгубила големи територии. Внатере во империјата избувнале големи нереди во Сирија, Ирак и Хиџас.

Ахмед II починал во Одрин на 6 февруари 1695. Управувањето на Ахмед II било многу кратко, само 4 години, и за тој мал период државата прави голем пад со големи загуби на територии во Далмација, Полска и островот Хиос во корист на Венеција.