Мурат V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мурат V
1840 1904 5murat.jpg
Роден 24 септември 1840
Цариград
Починал 29 август 1904
Цариград

Мурат V (21/22 септември 1840 - 29 август 1904) бил триесетитретиот султан на Отоманското Царство. Бил роден во Топкапи-сарај во Истанбул.,[1][2]

Од страна на една лекарска комисија било направено увид дека тој не е во можност да владее со империјата, со кое бил прогласен за луд, односно за страсен алкохоличар. Овој султан на чело на империјата дошол во јуни 1876 година. Тој бил затворен 28 години во дворец, каде подоцна, во 1904 година починал.

Литература[уреди | уреди извор]

  1. The Encyclopædia Britannica, Vol.7, Edited by Hugh Chisholm, (1911), 3; Constantinople, the capital of the Turkish Empire...
  2. Britannica, Istanbul:When the Republic of Turkey was founded in 1923, the capital was moved to Ankara, and Constantinople was officially renamed Istanbul in 1930.