Мустафа IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
   Мустафа IV
Отомански султан
Калиф
Владеење1807–08
ПериодЗастој на Отоманското Царство
Полно имеМустафа IV
Роден8 септември 1779
Починал15 ноември 1808(1808-11-15) (возр. 29)
ПретходникСелим III
НаследникМахмуд II
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Мустафа ІV (османлиски јазик: مصطفى رابع Muṣṭafā-yi rābi) (8 септември 1779 во Цариград - 15 ноември 1808 во Цариград) бил дваесетидеветиот султан на Отоманското Царство во периодот од 1807–1808 година.

Овој султан ги наследил и уништил реформите на Селим III во 1807 година. Мустафа IV наредил да биде убиен Селим III, но сам бил убиен по заповед на Махмуд II.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Цариград, Мустафа IV бил дете на султанот Абдул Хамид I (1774-1789) и Ајше Сенијепервер султан. Заедно со својот брат Махмуд II биле последните машки членови од Отоманската династија. По симнување од престолот на Селим, Мустафа како поголем брат го наследил[1]. И покрај тоа што на Селим Мустафа му бил омилен принц и престолонаследник, сепак тој ги симнал од власт под притисок на јаничарите.

Краткото владеење на Мустафа било турбулентно бидејќи јаничарите правеле немири во престолнината проследени со убиства и грабежи за секој кој ќе го поддржал Селим и неговите реформи. Про-реформскиот командант Мустафа Паша започнал марш од Дунав кон престолнината против новиот султан чија цел била Селим да се врати на власт, а кога разбрал за ова Мустафа наредил да бидат убиени Селим и Махмуд. Но палатата била опколена од бунтовниците и Мустафа абдицирал од престолот надевајќи се дека МАхмуд е мртов заедно со Селим. Сепак Махмуд успеал добро да се сокрие и кога бил поставен за султан наредил Мустафа да биде убиен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lord Kinross, The Ottoman Centuries: The Rise and Fall of the Turkish Empire, Perennial, 1977, p. 437. ISBN 0-688-03093-9.