Осман III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg    Осман III
Отомански султан
Калиф
Tughra of Osman III.JPG
Владеење13 декември 1754 – 30 октомври 1757
ПериодЗастој на Отоманското Царство
Полно имеОсман III
ПретходникМахмуд I
НаследникМустафа III
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Осман III (османлиски јазик: عثمان ثالث ‘Osmān-i sālis) (2 јануари 1699 во Цариград30 октомври 1757 во Цариград) бил дваесет и петтиот султан на Отоманското Царство во периодот од 1754 до 1757 година.

Тој бил син на султан Мустафа II и Шехсувар султан. По 51 година од својот живот се качил на тронот и тоа на 13 декември 1754 година, а мајка му, на 72 години ја добила титулата валиде султан. Во негово време настанале два големи пожари во Истанбул. Поголемиот дел од својот живот го поминал во затвор, и за разлика од останатите султани тој не ја сакал музиката и ги протерал сите музичари надвор од палатата.

Починал на 30 октомври 1757 година од срцев удар.