Шехсувар султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шехсувар султан
РоденМарија
1682
Починал27 април 1756
Константинопол
ПогребалиштеНуруосманлиска џамија Истанбул
НародностСрбија
Познат(а) поВалиде султан
ВероисповедПравославие подоцна Ислам
Сопружник/циМустафа II
ДецаОсман III

Шехсувар султан (1682 – 27 април 1756) била жена на османлискиот султан Мустафа II и Валиде султан на неговиот син Осман III.

Таа по потекло била од Србија а била родена како Марија.

Нејзиниот гроб се наоѓа во Нуруосманлиска џамија во Истанбул.