Валиде султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валиде султан на Османлиска империја
Поранешна политичка функција
Ottoman flag.svg
Знаме на Отоманската империја
BustOfAyseHafsaSultan ManisaTurkey.jpg
Ајше Хафса султан
Претходник Создадена
Наследник Укината
Прв функционер Ајше Хафса султан
Последен функционер Рахиме Пересту
Звање Валиде султан ефенди
Резиденција Топкапи сарај
Долмабахче
Јилдиз
Назначител Мајка на султанот
Постоела од 1522
Постоела до 1904
Сегашен претендент Укината

Валиде султан (османлиски: والده سلطان, буквално "мајка султан") — титула на мајката на османлискиот султан.[1] Титулата прв пат се користи во 16 век за Ајше Хафса султан, сопруга на Селим I и мајка на Сулејман Величенствениот. Титулата е еквивалент на западната мајка кралица и источната мајка царица или ипмераторка.

Позицијата била најважната позиција во Отоманската империја по онаа на самиот султан. Како мајката на султанот, според исламската традиција ("правото на мајката е Божјо право"),[2] Валиде султаните имале значајно влијание врз работите од областа на империјата. Таа имаше голема моќ во судот и нејзини сопствени соби (секогаш во непосредна близина на нејзините синови) и државен персонал. Особено во текот на 17 век, во период познат како "Султанат на жените", серија на некомпетентни или малолетни султани ја зголеми улогата на Валиде султанот.[3]

Султанатот на жените започна со Хурем султан (1500-1558) и го продолжила Нурбану Султан (1525-1583), мајка на Мурат III. Како Валиде султан во 1574-1583, Нурбану беше де факто ко-владетел. Најмоќните и најдобро познатите од сите Валиде султани и Хасеки султани во историјата на Отоманската империја биле Хурем султан, Нурбану султан и Косем султан (1589-1651).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Davis, Fanny (1986). „The Valide“. The Ottoman Lady: A Social History from 1718 to 1918. ISBN 0-313-24811-7. http://books.google.com/books?id=DTIrK0et4LwC&pg=PA11&dq=pertevniyal#PPA9,M1. 
  2. http://www.beliefnet.com/Love-Family/Holidays/Mothers-Day/Can-Muslims-Celebrate-Mothers-Day.aspx?p=2#
  3. Leslie Peirce, The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire, Oxford University Press, 1993, ISBN 0-19-508677-5 (paperback)