Сулејман Челебија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сулејман Челебија
Arolsen Klebeband 01 449 4.jpg
Роден 1377
Починал 17 февруари 1413
Татко Бајазит I

Сулејман Челебија (Süleyman Çelebi, (1377–1411) бил син на османлискиот султан Бајазит I и владетел на дел од Османлиското Царство во периодот до 1411 година во текот на Отоманската граѓанска војна (1402-1414).

Поврзано[уреди | уреди извор]