Челебија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Челебија — турска титула што значи „господин“, „добронамерен“ или „љубезен“[1]. Исто така, значи „Божји човек“, бидејќи зборот çalab значи Бог на стар турски јазик[2] .

Забележителни луѓе со оваа титула се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Mevlana Celaleddin Rumi - About“. mevlana.net. Посетено на 5 August 2019.
  2. What does çalab mean?
  3. „Mevlana Celaleddin Rumi - Mevlevi Order“. mevlana.net. Посетено на 5 August 2019.