Прејди на содржината

Шехзаде Џихангир (син на Сулејман I)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шехзаде Џихангир
Гробот на Шехзаде Џихангир во џамија Шехзаде во Истанбул
Роден(а)9 декември 1531
Топкапи-сарај, Цариград, Отоманско Царство
Починал(а)27 ноември 1553
Конија, Отоманско Царство
Почивалиште
ДинастијаОтоманска династија
ТаткоСулејман I
МајкаРокселана
Вероисповедислам

Шехзаде Џихангир (турски: Şehzade Cihangir; роден во 9 декември 1531 во Цариград – починал на 27 ноември 1553 година во Конија) — отомански принц, син на султанот Сулејман I и неговата сопруга Рокселана.

Живот[уреди | уреди извор]

Шехзаде Џихангир е роден на 9 декември 1531 година во Топкапи-сарај, Цариград. Од раѓањето, тој имал многу здравствени проблеми, посебно со грбот, што го задржал надвор од конкуренцијата за престолот и го направил многу чувствителен и импресивен. Сепак, тој бил предмет на внимание од неговите родители и бил многу добро образован. Никогаш не учествувал во какви било кампањи или војни и никогаш не управувал со провинција (турски: саџак).

Смрт[уреди | уреди извор]

На 6 октомври 1553 година, за време на кампањата на татко му, на која го придружувал, постариот полубрат на Џихангир и наследник очигледен на престолот, Шехзаде Мустафа, бил погубен по наредба на неговиот татко. После тоа, здравјето на Џихангир се влошило. Околу еден месец подоцна, на 27 ноември 1553 година, тој починал од тага во неговиот шатор во воениот логор во Конија. По неговата смрт, неговото тело било пренесено во Истанбул, каде што бил погребан заедно со неговиот постар брат Мехмед во џамијата Шехзаде.

Истанбулската населба Џихангир го добила името по Шехзаде Џихангир кога неговиот татко му наредил на Мимар Синан во 1559 година таму да изгради дрвена џамија за да ја одбележи неговата смрт. Областа, со поглед на Босфорот, било едно од омилените места на Џихангир. Името на соседството потекнува од оваа џамија.

Медија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Muhteşem Yüzyıl-Tolga Sarıtaş/ Şehzade Cihangir'in acısı ekrandan taştı!/TV Programları/milliyet blog“. blog.milliyet.com.tr. Посетено на 2017-10-12.
  2. Magnificent Century (TV Series 2011–2014), Посетено на 2017-10-12