Прејди на содржината

Џихангир

Координати: 41°01′59″N 28°59′07″E / 41.03306° СГШ; 28.98528° ИГД / 41.03306; 28.98528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џихангир
Џихангир, Бејоглу
Џихангир, Бејоглу
Координати: 41°02′00″N 28°59′00″E / 41.03333° СГШ; 28.98333° ИГД / 41.03333; 28.98333
Земја Турција
РегионМраморен регион
ГрадИстанбул
ОкругБејоглу
Управа
 • МухтарСундус Уламан
Население
 • Вкупно3,658
Час. појасMST (UTC+2)
Повик. бр.212

Џихангир — населба коија се наоѓа во областа Бејоглу во Истанбул, Турција. Населбата се одликува со тени улици, паркови и кафулиња. Се наоѓа помеѓу плоштадот Таксим и Катабаш. Во превод на македонски јазик, името Џихангир значи освојувач на светот

Оваа место во времето на Сулејман Величествениот било пошумено и самиот султан честопати доаѓал овде по лов, а и самото место било омилено на неговиот син Џихангир. Овде, познатиот османлиски архитект Мимар Синан изградил дрвена џамија по наредба на султанот. Во текот на 19 век, во градот и населбата пристигнале голем број на население од другите краеви на Истанбул и Турција. Со ова, голема површина на шуми биле уништени, а на нивно место била изградена денешната населба.

Започнувајќи од 1930 година, сите немуслимански жители биле протерани од населбата. Ви 1970-тите, населбата била позната како место во која живееле голем број на уметници и интелектуалци. Исто така била позната и по нелегалната проституција.

Литература[уреди | уреди извор]

Печатени извори
  • Hürel, Haldun (2008). Semtleri, Mahalleri, Caddeleri ve Sokakları A'dan Z'ye İstanbul'un Alfabetik Öyküsü. İkarus. ISBN 978-975-999-290-3.
  • İlkuçan, Altan (2004). Gentrification, Community and Consumption: Constructing, Conquering and Contesting "The Republic of Cihangir". Master's thesis, Dept. of Management, Bilkent University, Ankara. http://www.thesis.bilkent.edu.tr/0002485.pdf Архивирано на 3 март 2016 г.
  • Karpat, Kemal H. (2002). Studies on Ottoman social and political history: Selected articles and essays. Brill. ISBN 9004121013, 9789004121010 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).
  • Kleiss, Wolfram (1965). Topographisch-archäologischer Plan von Istanbul: Verzeichnis der Denkmäler und Fundorte. Verlag Ernst Wasmuth.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°01′59″N 28°59′07″E / 41.03306° СГШ; 28.98528° ИГД / 41.03306; 28.98528{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница