Конија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Конија
Konya
Turkey location map.svg
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња


Конија
  Konya
Ικόνιο
Ικόνιον
Iconium
Поштенски број 42XXX
Повикувачки број (+90) 332
Управа
Земја  Турција
Географија
Површина 39,000 km² km²
Население

Конија (турски:: Konya) е град во јужна Турција. Градот е и главен на покраината Конија . Населението на градот е 1,412,343.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]