Теодул I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Теодул I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од 1056
Архиепископ до 1065
Претходник Лав I
Наследник Јован II
Роден 10 век
Тетрапол, Византија
Починал 1067
Други архиепископи со име Теодул

Теодул I бил византиски свештеник и охридски архиепископ во периодот од 1056 до 1067 година[1]. Тој бил вториот архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Теодул е роден во византискиот град Тетрапол, денеска Конија во Мала Азија, и пред да стане архиепископ во Охрид, работел во манастирот Свети Мокиј во Цариград. На архиепископскиот престол се качил по смртта на Лав I, најверојатно со помош на византиската царица Теодора. Починал во текот на 1065 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.