Битка кај Манцикерт (1071)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Манцикерт
Дел од the Византиско-селџукски војни
131 Bataille de Malazgirt.jpg

Датум 26 август, 1071
Место near Манцикерт, денешна Турција)
Исход Победа на Селџуците
Завојувани страни
Византиско Царство Селџучки Султанат
Команданти и водачи
Роман IV Диоген (заробен),
Никфорос Брениос,
Теодор Алјатус,
Андроникос Дукас
Алп Арслан
Афсин Бег
Артук бег
Куталмишоглу Сулејман Шах
Сила
~20.000[1]
(originally 40.000[2])
~20,000[3]
(до 30,000)[2]
Жртви и загуби
~2.000 мртви[4]
~4.000 заробени[4]
(повеќе од половина)
непознато

Битката кај Манцикерет се случила на 26 август 1071 година од страна на византиската војска, предводена од цар Роман IV Диоген (1068-1071) и Селџуците предводени од султанот Алп Арслан. Битката се водела на територијата помеѓу градот Манцикерет и езерото Ван. Битката завршила со заробувањето на царот Роман IV Диоген], а со тоа и Византија била поразена.

Во оваа битка, двете војски користеле различни техники на војување. Византија користела пешадија подржувана со тешка коњаница, а турските селџуци располагале со лесна коњаница со стрелци.

Оваа битка, многу често се нарекува уште и Катастрофата кај Манцикерет. Исто така, оваа бита често пати се смета и дека Византија всушност не доживеала пораз на дело, туку еден вид политички пораз кој подоцна ќе придонесе за пропаѓање на империјата, и за кој пораз не се виновни самите војници и војсководци, туку самото внатрешно раководство. Вкупниот број на убиени војници во оваа битка од страна на Византија изнесува околу 10 000.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Џамијата „Чамлиџа“ во Истанбул — најголема во земјата — има минариња високи точно 107,1 м во спомен на оваа битка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Haldon 2001, p. 173.
  2. 2,0 2,1 Haldon 2001, p. 172.
  3. Markham, Paul. „Battle of Manzikert: Military Disaster or Political Failure?“..
  4. 4,0 4,1 Haldon 2001, p. 180.
Византиско царство
Ромејска култура Историја на Римската империја во Средниот век Уредување на Римската империја во Средниот век

Архитектура
Музика
Уметност
Наука
Календар

Градови:
Константинопол
Никеја
Мистра

Градби:
Света Софија

Константин I | Теодосиј I | Јустинијан I
Распад на Персија (628)
Ираклиј I
Иконоборство (726)
Лав III Сириец | Константин Порфирогенит | Василиј II
Големата Шизма (1054)
Битка кај Манцикерт (Кобна 1071)
Алексиј I Комнин | Мануил I Комнин
Падот на Константинопол (1204)
Теодор I Ласкарис
Обнова на Римската империја (1261)
Михаил VIII Палеолог | Константин Драгаш
Падот на Константинопол (1453)
Средновековни римски императори
Средновековна римска дипломатија