726

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
726 г.  во други календари
Грегоријански календар 726
DCCXXVI
Ab urbe condita 1479
Асирски календар 5476
Бахајски календар -1118–-1117
Бенгалски календар 133
Берберски календар 1676
Будистички календар 1270
Бурмански календар 88
Византиски календар 6234–6235
Еврејски календар 4486–4487
Ерменски календар 175
ԹՎ ՃՀԵ
Етиопски календар 718-719
Ирански календар 104–105
Исламски календар 107–108
Јулијански календар 726    DCCXXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3362/3422)
— до —
丙寅年月日
(3363/3423)
Коптски календар 442–443
Корејски календар 3059
Календар Мингуо 1186 пред РК
民前1186年
Селевкидски календар 1037–1038
Тајландски сончев календар 1269
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 782–783
 - Шака самват 648–649
 - Кали југа 3827–3828
Холоценски календар 10726
Џуче-календар нема (пред 1912)

726 (DCCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 726. година од новата ера, 726. од првиот милениум, 26. од 8 век и седма од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6234 и 6235 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5476 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4486 и 4487 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1479.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 726. година се протега во 3362 и 3363, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3422 и 3423 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1269. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 107 и 108 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]