738

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
738 г.  во други календари
Грегоријански календар 738
DCCXXXVIII
Ab urbe condita 1491
Асирски календар 5488
Бахајски календар -1106–-1105
Бенгалски календар 145
Берберски календар 1688
Будистички календар 1282
Бурмански календар 100
Византиски календар 6246–6247
Еврејски календар 4498–4499
Ерменски календар 187
ԹՎ ՃՁԷ
Етиопски календар 730-731
Ирански календар 116–117
Исламски календар 120–121
Јулијански календар 738    DCCXXXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3374/3434)
— до —
戊寅年月日
(3375/3435)
Коптски календар 454–455
Корејски календар 3071
Календар Мингуо 1174 пред РК
民前1174年
Селевкидски календар 1049–1050
Тајландски сончев календар 1281
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 794–795
 - Шака самват 660–661
 - Кали југа 3839–3840
Холоценски календар 10738
Џуче-календар нема (пред 1912)

738 (DCCXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 738. година од новата ера, 738. од првиот милениум, 38. од 8 век и деветта од 730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6246 и 6247 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5488 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4498 и 4499 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1491.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 738. година се протега во 3374 и 3375, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3434 и 3435 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1281. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 120 и 121 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]