730

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
730 г.  во други календари
Грегоријански календар 730
DCCXXX
Ab urbe condita 1483
Асирски календар 5480
Бахајски календар -1114–-1113
Бенгалски календар 137
Берберски календар 1680
Будистички календар 1274
Бурмански календар 92
Византиски календар 6238–6239
Еврејски календар 4490–4491
Ерменски календар 179
ԹՎ ՃՀԹ
Етиопски календар 722-723
Ирански календар 108–109
Исламски календар 111–112
Јулијански календар 730    DCCXXX
Кинески календар 己巳年月日
(3366/3426)
— до —
庚午年月日
(3367/3427)
Коптски календар 446–447
Корејски календар 3063
Календар Мингуо 1182 пред РК
民前1182年
Селевкидски календар 1041–1042
Тајландски сончев календар 1273
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 786–787
 - Шака самват 652–653
 - Кали југа 3831–3832
Холоценски календар 10730
Џуче-календар нема (пред 1912)

730 (DCCXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 730. година од новата ера, 730. од првиот милениум, 30. од 8 век и прва од 730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6238 и 6239 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5480 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4490 и 4491 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1483.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 730. година се протега во 3366 и 3367, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3426 и 3427 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1273. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 111 и 112 исламска година.


Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]