776

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
776 г.  во други календари
Грегоријански календар 776
DCCLXXVI
Ab urbe condita 1529
Асирски календар 5526
Бахајски календар -1068–-1067
Бенгалски календар 183
Берберски календар 1726
Будистички календар 1320
Бурмански календар 138
Византиски календар 6284–6285
Еврејски календар 4536–4537
Ерменски календар 225
ԹՎ ՄԻԵ
Етиопски календар 768-769
Ирански календар 154–155
Исламски календар 159–160
Јулијански календар 776    DCCLXXVI
Кинески календар 乙卯年月日
(3412/3472)
— до —
丙辰年月日
(3413/3473)
Коптски календар 492–493
Корејски календар 3109
Календар Мингуо 1136 пред РК
民前1136年
Селевкидски календар 1087–1088
Тајландски сончев календар 1319
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 832–833
 - Шака самват 698–699
 - Кали југа 3877–3878
Холоценски календар 10776
Џуче-календар нема (пред 1912)

776 (DCCLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 776. година од новата ера, 776. од првиот милениум, 76. од 8 век и седма од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6284 и 6285 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5526 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4536 и 4537 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1529.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 776. година се протега во 3412 и 3413, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3472 и 3473 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1319. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 159 и 160 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]