723

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
723 во разни календари
Грегоријански календар723
DCCXXIII
Ab urbe condita1476
Ерменски календар172
ԹՎ ՃՀԲ
Асирски календар5473
Балиски календар644–645
Бенгалски календар130
Берберски календар1673
Будистички календар1267
Бурмански календар85
Византиски календар6231–6232
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3419 или 3359
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3420 или 3360
Коптски календар439–440
Етиопски календар715–716
Еврејски календар4483–4484
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера779–780
 - Сачка ера644–645
 - Кали-југа3823–3824
Холоценски календар10723
Ирански календар101–102
Исламски календар104–105
Јапонски календарЈоро 7
(養老7年)
Јавански календар616–617
Јулијански календар723
DCCXXIII
Корејски календар3056
Мингуо-календар1189 пред Р. Кина
民前1189年
Нанакшахи−745
Селевкидски календар1034/1035 г.г.
Тајландски сончев календар1265–1266
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
849 или 468 или −304
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
850 или 469 или −303

723 (DCCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 723 година од новата ера, 723. од првиот милениум, 23. од VIII век и четвртта од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6231 и 6232 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5473 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4483 и 4484 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1476.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 723 година се протега во 3359 и 3360, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3419 и 3420 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1266. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 104 и 105 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]