753

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
753 г.  во други календари
Грегоријански календар 753
DCCLIII
Ab urbe condita 1506
Асирски календар 5503
Бахајски календар -1091–-1090
Бенгалски календар 160
Берберски календар 1703
Будистички календар 1297
Бурмански календар 115
Византиски календар 6261–6262
Еврејски календар 4513–4514
Ерменски календар 202
ԹՎ ՄԲ
Етиопски календар 745-746
Ирански календар 131–132
Исламски календар 135–136
Јулијански календар 753    DCCLIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3389/3449)
— до —
癸巳年月日
(3390/3450)
Коптски календар 469–470
Корејски календар 3086
Календар Мингуо 1159 пред РК
民前1159年
Селевкидски календар 1064–1065
Тајландски сончев календар 1296
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 809–810
 - Шака самват 675–676
 - Кали југа 3854–3855
Холоценски календар 10753
Џуче-календар нема (пред 1912)

753 (DCCLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 753. година од новата ера, 753. од првиот милениум, 53. од 8 век и четвртта од 750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6261 и 6262 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5503 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4513 и 4514 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1506.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 753. година се протега во 3389 и 3390, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3449 и 3450 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1296. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 135 и 136 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]