722

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
722 г.  во други календари
Грегоријански календар 722
DCCXXII
Ab urbe condita 1475
Асирски календар 5472
Бахајски календар -1122–-1121
Бенгалски календар 129
Берберски календар 1672
Будистички календар 1266
Бурмански календар 84
Византиски календар 6230–6231
Еврејски календар 4482–4483
Ерменски календар 171
ԹՎ ՃՀԱ
Етиопски календар 714-715
Ирански календар 100–101
Исламски календар 103–104
Јулијански календар 722    DCCXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(3358/3418)
— до —
壬戌年月日
(3359/3419)
Коптски календар 438–439
Корејски календар 3055
Календар Мингуо 1190 пред РК
民前1190年
Селевкидски календар 1033–1034
Тајландски сончев календар 1265
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 778–779
 - Шака самват 644–645
 - Кали југа 3823–3824
Холоценски календар 10722
Џуче-календар нема (пред 1912)

722 (DCCXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 722. година од новата ера, 722. од првиот милениум, 22. од 8 век и трета од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6230 и 6231 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5472 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4482 и 4483 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1475.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 722. година се протега во 3358 и 3359, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3418 и 3419 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1265. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 103 и 104 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]