779

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
779 г.  во други календари
Грегоријански календар 779
DCCLXXIX
Ab urbe condita 1532
Асирски календар 5529
Бахајски календар -1065–-1064
Бенгалски календар 186
Берберски календар 1729
Будистички календар 1323
Бурмански календар 141
Византиски календар 6287–6288
Еврејски календар 4539–4540
Ерменски календар 228
ԹՎ ՄԻԸ
Етиопски календар 771-772
Ирански календар 157–158
Исламски календар 162–163
Јулијански календар 779    DCCLXXIX
Кинески календар 戊午年月日
(3415/3475)
— до —
己未年月日
(3416/3476)
Коптски календар 495–496
Корејски календар 3112
Календар Мингуо 1133 пред РК
民前1133年
Селевкидски календар 1090–1091
Тајландски сончев календар 1322
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 835–836
 - Шака самват 701–702
 - Кали југа 3880–3881
Холоценски календар 10779
Џуче-календар нема (пред 1912)

779 (DCCLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 779. година од новата ера, 779. од првиот милениум, 79. од 8 век и последна од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6287 и 6288 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5529 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4539 и 4540 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1532.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 779. година се протега во 3415 и 3416, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3475 и 3476 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1322. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 162 и 163 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]