724

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
724 г.  во други календари
Грегоријански календар 724
DCCXXIV
Ab urbe condita 1477
Асирски календар 5474
Бахајски календар -1120–-1119
Бенгалски календар 131
Берберски календар 1674
Будистички календар 1268
Бурмански календар 86
Византиски календар 6232–6233
Еврејски календар 4484–4485
Ерменски календар 173
ԹՎ ՃՀԳ
Етиопски календар 716-717
Ирански календар 102–103
Исламски календар 105–106
Јулијански календар 724    DCCXXIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3360/3420)
— до —
甲子年月日
(3361/3421)
Коптски календар 440–441
Корејски календар 3057
Календар Мингуо 1188 пред РК
民前1188年
Селевкидски календар 1035–1036
Тајландски сончев календар 1267
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 780–781
 - Шака самват 646–647
 - Кали југа 3825–3826
Холоценски календар 10724
Џуче-календар нема (пред 1912)

724 (DCCXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 724. година од новата ера, 724. од првиот милениум, 24. од 8 век и петта од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6232 и 6233 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5474 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4484 и 4485 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1477.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 724. година се протега во 3360 и 3361, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3420 и 3421 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1267. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 105 и 106 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]