790

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
790 во разни календари
Грегоријански календар790
DCCXC
Ab urbe condita1543
Ерменски календар239
ԹՎ ՄԼԹ
Асирски календар5540
Балиски календар711–712
Бенгалски календар197
Берберски календар1740
Будистички календар1334
Бурмански календар152
Византиски календар6298–6299
Кинески календар己巳(зем. змија)
3486 или 3426
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3487 или 3427
Коптски календар506–507
Етиопски календар782–783
Еврејски календар4550–4551
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера846–847
 - Сачка ера711–712
 - Кали-југа3890–3891
Холоценски календар10790
Ирански календар168–169
Исламски календар173–174
Јапонски календарЕнрјаку 9
(延暦9年)
Јавански календар685–686
Јулијански календар790
DCCXC
Корејски календар3123
Мингуо-календар1122 пред Р. Кина
民前1122年
Нанакшахи−678
Селевкидски календар1101/1102 г.г.
Тајландски сончев календар1332–1333
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
916 или 535 или −237
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
917 или 536 или −236

790 (DCCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 790 година од новата ера, 790. од првиот милениум, 90. од VIII век и прва од 790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6298 и 6299 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5540 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4550 и 4551 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1543.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 790 година се протега во 3426 и 3427, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3486 и 3487 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1333. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 173 и 174 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 790 на Ризницата ?