Прејди на содржината

741

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
741 во разни календари
Грегоријански календар741
DCCXLI
Ab urbe condita1494
Ерменски календар190
ԹՎ ՃՂ
Асирски календар5491
Балиски календар662–663
Бенгалски календар148
Берберски календар1691
Будистички календар1285
Бурмански календар103
Византиски календар6249–6250
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3437 или 3377
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3438 или 3378
Коптски календар457–458
Етиопски календар733–734
Еврејски календар4501–4502
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера797–798
 - Сачка ера662–663
 - Кали-југа3841–3842
Холоценски календар10741
Ирански календар119–120
Исламски календар123–124
Јапонски календарТенпјо 13
(天平13年)
Јавански календар635–636
Јулијански календар741
DCCXLI
Корејски календар3074
Мингуо-календар1171 пред Р. Кина
民前1171年
Нанакшахи−727
Селевкидски календар1052/1053 г.г.
Тајландски сончев календар1283–1284
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
867 или 486 или −286
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
868 или 487 или −285

741 (DCCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 741 година од новата ера, 741. од првиот милениум, 41. од VIII век и втора од 740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6249 и 6250 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5491 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4501 и 4502 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1494.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 741 година се протега во 3377 и 3378, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3437 и 3438 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1284. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 123 и 124 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 741 на Ризницата ?