792

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
792 г.  во други календари
Грегоријански календар 792
DCCXCII
Ab urbe condita 1545
Асирски календар 5542
Бахајски календар -1052–-1051
Бенгалски календар 199
Берберски календар 1742
Будистички календар 1336
Бурмански календар 154
Византиски календар 6300–6301
Еврејски календар 4552–4553
Ерменски календар 241
ԹՎ ՄԽԱ
Етиопски календар 784-785
Ирански календар 170–171
Исламски календар 175–176
Јулијански календар 792    DCCXCII
Кинески календар 辛未年月日
(3428/3488)
— до —
壬申年月日
(3429/3489)
Коптски календар 508–509
Корејски календар 3125
Календар Мингуо 1120 пред РК
民前1120年
Селевкидски календар 1103–1104
Тајландски сончев календар 1335
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 848–849
 - Шака самват 714–715
 - Кали југа 3893–3894
Холоценски календар 10792
Џуче-календар нема (пред 1912)

792 (DCCXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 792. година од новата ера, 792. од првиот милениум, 92. од 8 век и трета од 790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6300 и 6301 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5542 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4552 и 4553 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1545.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 792. година се протега во 3428 и 3429, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3488 и 3489 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1335. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 175 и 176 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]