769

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
769 г.  во други календари
Грегоријански календар 769
DCCLXIX
Ab urbe condita 1522
Асирски календар 5519
Бахајски календар -1075–-1074
Бенгалски календар 176
Берберски календар 1719
Будистички календар 1313
Бурмански календар 131
Византиски календар 6277–6278
Еврејски календар 4529–4530
Ерменски календар 218
ԹՎ ՄԺԸ
Етиопски календар 761-762
Ирански календар 147–148
Исламски календар 151–152
Јулијански календар 769    DCCLXIX
Кинески календар 戊申年月日
(3405/3465)
— до —
己酉年月日
(3406/3466)
Коптски календар 485–486
Корејски календар 3102
Календар Мингуо 1143 пред РК
民前1143年
Селевкидски календар 1080–1081
Тајландски сончев календар 1312
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 825–826
 - Шака самват 691–692
 - Кали југа 3870–3871
Холоценски календар 10769
Џуче-календар нема (пред 1912)

769 (DCCLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 769. година од новата ера, 769. од првиот милениум, 69. од 8 век и последна од 760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6277 и 6278 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5519 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4529 и 4530 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1522.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 769. година се протега во 3405 и 3406, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3465 и 3466 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1312. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 151 и 152 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]