746

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
746 г.  во други календари
Грегоријански календар 746
DCCXLVI
Ab urbe condita 1499
Асирски календар 5496
Бахајски календар -1098–-1097
Бенгалски календар 153
Берберски календар 1696
Будистички календар 1290
Бурмански календар 108
Византиски календар 6254–6255
Еврејски календар 4506–4507
Ерменски календар 195
ԹՎ ՃՂԵ
Етиопски календар 738-739
Ирански календар 124–125
Исламски календар 128–129
Јулијански календар 746    DCCXLVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3382/3442)
— до —
丙戌年月日
(3383/3443)
Коптски календар 462–463
Корејски календар 3079
Календар Мингуо 1166 пред РК
民前1166年
Селевкидски календар 1057–1058
Тајландски сончев календар 1289
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 802–803
 - Шака самват 668–669
 - Кали југа 3847–3848
Холоценски календар 10746
Џуче-календар нема (пред 1912)

746 (DCCXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 746. година од новата ера, 746. од првиот милениум, 46. од 8 век и седма од 740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6254 и 6255 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5496 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4506 и 4507 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1499.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 746. година се протега во 3382 и 3383, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3442 и 3443 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1289. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 128 и 129 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]