744

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
744 г.  во други календари
Грегоријански календар 744
DCCXLIV
Ab urbe condita 1497
Асирски календар 5494
Бахајски календар -1100–-1099
Бенгалски календар 151
Берберски календар 1694
Будистички календар 1288
Бурмански календар 106
Византиски календар 6252–6253
Еврејски календар 4504–4505
Ерменски календар 193
ԹՎ ՃՂԳ
Етиопски календар 736-737
Ирански календар 122–123
Исламски календар 126–127
Јулијански календар 744    DCCXLIV
Кинески календар 癸未年月日
(3380/3440)
— до —
甲申年月日
(3381/3441)
Коптски календар 460–461
Корејски календар 3077
Календар Мингуо 1168 пред РК
民前1168年
Селевкидски календар 1055–1056
Тајландски сончев календар 1287
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 800–801
 - Шака самват 666–667
 - Кали југа 3845–3846
Холоценски календар 10744
Џуче-календар нема (пред 1912)

744 (DCCXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 744. година од новата ера, 744. од првиот милениум, 44. од 8 век и петта од 740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6252 и 6253 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5494 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4504 и 4505 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1497.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 744. година се протега во 3380 и 3381, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3440 и 3441 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1287. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 126 и 127 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]