799

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
799 г.  во други календари
Грегоријански календар 799
DCCXCIX
Ab urbe condita 1552
Асирски календар 5549
Бахајски календар -1045–-1044
Бенгалски календар 206
Берберски календар 1749
Будистички календар 1343
Бурмански календар 161
Византиски календар 6307–6308
Еврејски календар 4559–4560
Ерменски календар 248
ԹՎ ՄԽԸ
Етиопски календар 791-792
Ирански календар 177–178
Исламски календар 182–183
Јулијански календар 799    DCCXCIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3435/3495)
— до —
己卯年月日
(3436/3496)
Коптски календар 515–516
Корејски календар 3132
Календар Мингуо 1113 пред РК
民前1113年
Селевкидски календар 1110–1111
Тајландски сончев календар 1342
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 855–856
 - Шака самват 721–722
 - Кали југа 3900–3901
Холоценски календар 10799
Џуче-календар нема (пред 1912)

799 (DCCXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 799. година од новата ера, 799. од првиот милениум, 99. од 8 век и последна од 790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6307 и 6308 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5549 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4559 и 4560 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1552.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 799. година се протега во 3435 и 3436, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3495 и 3496 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1342. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 182 и 183 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]