Прејди на содржината

712

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
712 во разни календари
Грегоријански календар712
DCCXII
Ab urbe condita1465
Ерменски календар161
ԹՎ ՃԿԱ
Асирски календар5462
Балиски календар633–634
Бенгалски календар119
Берберски календар1662
Будистички календар1256
Бурмански календар74
Византиски календар6220–6221
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3408 или 3348
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3409 или 3349
Коптски календар428–429
Етиопски календар704–705
Еврејски календар4472–4473
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера768–769
 - Сачка ера633–634
 - Кали-југа3812–3813
Холоценски календар10712
Ирански календар90–91
Исламски календар93–94
Јапонски календарВадо 5
(和銅5年)
Јавански календар605–606
Јулијански календар712
DCCXII
Корејски календар3045
Мингуо-календар1200 пред Р. Кина
民前1200年
Нанакшахи−756
Селевкидски календар1023/1024 г.г.
Тајландски сончев календар1254–1255
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
838 или 457 или −315
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
839 или 458 или −314

712 (DCCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 712 година од новата ера, 712. од првиот милениум, 12. од VIII век и трета од 710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6220 и 6221 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5462 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4472 и 4473 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1465.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 712 година се протега во 3348 и 3349, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3408 и 3409 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1255. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 93 и 94 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 712 на Ризницата ?