Прејди на содржината

740

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
740 во разни календари
Грегоријански календар740
DCCXL
Ab urbe condita1493
Ерменски календар189
ԹՎ ՃՁԹ
Асирски календар5490
Балиски календар661–662
Бенгалски календар147
Берберски календар1690
Будистички календар1284
Бурмански календар102
Византиски календар6248–6249
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3436 или 3376
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3437 или 3377
Коптски календар456–457
Етиопски календар732–733
Еврејски календар4500–4501
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера796–797
 - Сачка ера661–662
 - Кали-југа3840–3841
Холоценски календар10740
Ирански календар118–119
Исламски календар122–123
Јапонски календарТенпјо 12
(天平12年)
Јавански календар633–635
Јулијански календар740
DCCXL
Корејски календар3073
Мингуо-календар1172 пред Р. Кина
民前1172年
Нанакшахи−728
Селевкидски календар1051/1052 г.г.
Тајландски сончев календар1282–1283
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
866 или 485 или −287
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
867 или 486 или −286

740 (DCCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 740 година од новата ера, 740. од првиот милениум, 40. од VIII век и прва од 740-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6248 и 6249 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5490 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4500 и 4501 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1493.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 740 година се протега во 3376 и 3377, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3436 и 3437 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1283. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 122 и 123 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 740 на Ризницата ?