711

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
711 г.  во други календари
Грегоријански календар 711
DCCXI
Ab urbe condita 1464
Асирски календар 5461
Бахајски календар -1133–-1132
Бенгалски календар 118
Берберски календар 1661
Будистички календар 1255
Бурмански календар 73
Византиски календар 6219–6220
Еврејски календар 4471–4472
Ерменски календар 160
ԹՎ ՃԿ
Етиопски календар 703-704
Ирански календар 89–90
Исламски календар 92–93
Јулијански календар 711    DCCXI
Кинески календар 庚戌年月日
(3347/3407)
— до —
辛亥年月日
(3348/3408)
Коптски календар 427–428
Корејски календар 3044
Календар Мингуо 1201 пред РК
民前1201年
Селевкидски календар 1022–1023
Тајландски сончев календар 1254
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 767–768
 - Шака самват 633–634
 - Кали југа 3812–3813
Холоценски календар 10711
Џуче-календар нема (пред 1912)

711 (DCCXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 711. година од новата ера, 711. од првиот милениум, 11. од 8 век и втора од 710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6219 и 6220 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5461 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4471 и 4472 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1464.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 711. година се протега во 3347 и 3348, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3407 и 3408 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1254. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 92 и 93 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]