Прејди на содржината

706

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
706 во разни календари
Грегоријански календар706
DCCVI
Ab urbe condita1459
Ерменски календар155
ԹՎ ՃԾԵ
Асирски календар5456
Балиски календар627–628
Бенгалски календар113
Берберски календар1656
Будистички календар1250
Бурмански календар68
Византиски календар6214–6215
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3402 или 3342
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3403 или 3343
Коптски календар422–423
Етиопски календар698–699
Еврејски календар4466–4467
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера762–763
 - Сачка ера627–628
 - Кали-југа3806–3807
Холоценски календар10706
Ирански календар84–85
Исламски календар87–88
Јапонски календарКејун 3
(慶雲3年)
Јавански календар598–599
Јулијански календар706
DCCVI
Корејски календар3039
Мингуо-календар1206 пред Р. Кина
民前1206年
Нанакшахи−762
Селевкидски календар1017/1018 г.г.
Тајландски сончев календар1248–1249
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
832 или 451 или −321
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
833 или 452 или −320

706 (DCCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 706 година од новата ера 706. од првиот милениум, 6. од VIII век и седма од 700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6214 и 6215 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5456 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4466 и 4467 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1459.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 706 година се протега во 3342 и 3343, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3402 и 3403 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1249. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 87 и 88 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]