771

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
771 г.  во други календари
Грегоријански календар 771
DCCLXXI
Ab urbe condita 1524
Асирски календар 5521
Бахајски календар -1073–-1072
Бенгалски календар 178
Берберски календар 1721
Будистички календар 1315
Бурмански календар 133
Византиски календар 6279–6280
Еврејски календар 4531–4532
Ерменски календар 220
ԹՎ ՄԻ
Етиопски календар 763-764
Ирански календар 149–150
Исламски календар 154–155
Јулијански календар 771    DCCLXXI
Кинески календар 庚戌年月日
(3407/3467)
— до —
辛亥年月日
(3408/3468)
Коптски календар 487–488
Корејски календар 3104
Календар Мингуо 1141 пред РК
民前1141年
Селевкидски календар 1082–1083
Тајландски сончев календар 1314
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 827–828
 - Шака самват 693–694
 - Кали југа 3872–3873
Холоценски календар 10771
Џуче-календар нема (пред 1912)

771 (DCCLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 771. година од новата ера, 771. од првиот милениум, 71. од 8 век и втора од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6279 и 6280 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5521 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4531 и 4532 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1524.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 771. година се протега во 3407 и 3408, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3467 и 3468 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1314. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 154 и 155 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]