765

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
765 г.  во други календари
Грегоријански календар 765
DCCLXV
Ab urbe condita 1518
Асирски календар 5515
Бахајски календар -1079–-1078
Бенгалски календар 172
Берберски календар 1715
Будистички календар 1309
Бурмански календар 127
Византиски календар 6273–6274
Еврејски календар 4525–4526
Ерменски календар 214
ԹՎ ՄԺԴ
Етиопски календар 757-758
Ирански календар 143–144
Исламски календар 147–148
Јулијански календар 765    DCCLXV
Кинески календар 甲辰年月日
(3401/3461)
— до —
乙巳年月日
(3402/3462)
Коптски календар 481–482
Корејски календар 3098
Календар Мингуо 1147 пред РК
民前1147年
Селевкидски календар 1076–1077
Тајландски сончев календар 1308
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 821–822
 - Шака самват 687–688
 - Кали југа 3866–3867
Холоценски календар 10765
Џуче-календар нема (пред 1912)

765 (DCCLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 765. година од новата ера, 765. од првиот милениум, 65. од 8 век и шеста од 760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6273 и 6274 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5515 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4525 и 4526 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1518.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 765. година се протега во 3401 и 3402, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3461 и 3462 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1308. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 147 и 148 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]